Mastercard, COVID-19 pandemisi sırasında online bankacılık uygulamalarının kullanımına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, pandemi dönemiyle birlikte 65 yaş ve üzeri kesimin bankacılık uygulamalarını daha sık kullandığı vurgulanıyor.

Araştırma, özellikle Birleşik Krallık’taki 65 yaş ve üzeri insanların cep telefonlarında bankacılık uygulaması bulundurma oranının, sosyal medya uygulamalarına kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Katılımcıların yüzde 59’u bir mobil bankacılık uygulaması kullandıklarını söylerken sosyal medya uygulamaları için bu oran yüzde 50 seviyesinde. Bu eğilim özellikle 65 yaş üstü kesimde oldukça belirgin. 65 yaş üstü katılımcıların üzde 44’ü mobil bankacılık uygulamaları kullandıklarını söylerken sosyal medya kullanımı yüzde 27 seviyesinde kalıyor. 65 yaş üstü katılımcıların yüzde 65’i, çevrimiçi bankacılığın ve mobil ödeme çözümlerinin en büyük avantajlarının kullanımlarının basit olması olduğunu söylüyor.

Mastercard’ın bulguları, karantinanın mağazalara, postanelere veya yerel banka şubelerine gitmeyi zorlaştırmasıyla insanların yüzde 30’unun bankacılık uygulamalarını daha fazla kullandığını ortaya koyuyor.

Birleşik Krallık’ta 65 yaşın üzerinde olanların yarısı (%52) salgın sırasında bankacılık uygulamalarını kullandı, %21’i daha fazla kullanıyor ve %23’ü teknolojiyi kullanırken artık kendilerine daha çok güvendiklerini söylüyor. Yüzde 58’lik bir kesim bankacılık uygulamalarını kullanmanın ilk düşündüklerinden daha kolay olduğunu kabul ederken katılımcıların yüzde 100’ü pandemi sonrasında da bankacılık uygulamalarını kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Araştırma ayrıca, 65 yaş üstü kişilerin yüzde 88’inin temassız ödemelerin daha uygun bir ödeme yöntemi olduğuna inandığını ve neredeyse yarısının (%45) ileriye dönük olarak daha az nakit kullanacaklarını söylediğini de vurguluyor.

Virüs salgını, müşterileri dijital bankacılık uygulamalarına yönlendiriyor

KaynakThe Paypers