Citi, sekiz başlangıç ​​ve veri toplayıcı ile müşteri onaylı hesaplara veri erişim anlaşmaları imzalayarak üçüncü parti FinTech uygulamalarından oluşan bir pazar yeri kuruyor.

API token tabanlı teknolojinin kullanımıyla birlikte Citi müşterilerine, hesap bilgilerini finansal uygulamalar ve hizmetlerle paylaşma izni verilecek.

Citi’nin ABD Tüketici Bankası Baş Dijital Sorumlusu Mike Naggar konuya yönelik “Citi olarak, müşterilerimize finansal verileri üzerinde seçim, kolaylık ve kontrol sağlamaya inanıyoruz. API’lerin kullanımıyla birlikte bu anlaşmalar, finansal verilerini üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetlerle paylaşmayı seçen Citi müşterileri için sorunsuz ve güvenli bir veri paylaşım deneyimi sağlamaya yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Veri paylaşım anlaşması kapsamındaki ilk şirketler arasında BillGO, eMoney, Envestnet Yodlee, Expensify, Finicity, Intuit, MX ve Xero yer alıyor.

Citi, FinTech şirketleri, geliştiriciler ve tüketici markaları ile iş birliğini teşvik etmek için 2016 yılında küresel bir API Geliştirici Portalı başlatan ilk bankalar arasında yer alıyordu. API kataloğu şu anda 120’den fazla API’yi ve 16 pazarda binlerce kullanıcıyı barındırıyor.

Prof. Dr. İsmail Ertürk yazdı: “Avrupa’nın Atıl Bankaları Nasıl Bozguna Uğratılır?”

KaynakFinextra