Yeni nesil bankacılık (neobank) endüstrisi geleneksel bankalara kıyasla COVID-19 pandemisinden daha fazla etkilenmiş olabilir, ancak faaliyetine devam eden 300’e yakın bankayla birlikte bu yeni iş modeline duyulan ilgi azalmadı.

Exton Consulting’in verilerine göre son 3 yıldır her 5 günde bir yeni nesil banka kuruluyor. Bu da girişimcilerin bu alana yönelik ilgisini gösteren nitelikte bir veri.

Exton’ın Yeni Nesil Bankacılık Ülke Endeksine göre bu alanda Avrupa hala inovasyonun lokomotifi konumunda yer alıyor. En gelişmiş 5 pazardan 3’ü bu bölgede yer alıyor: Birleşik Krallık liderliğini sürdürürken onu İsveç ve Fransa takip ediyor. Yalnızca Avrupa’da 50 milyondan fazla insan yeni nesil bankacılık hesabı açmış durumda.

Öte yandan başta Güney Kore, Brezilya ve ABD olmak üzere diğer pazarlarda da hızlı bir gelişim söz konusu. Benzersiz gelişimi göz önüne alındığında diğer pazarlarla karşılaştırmanın zor olduğu Çin ise finansal süper uygulamalarının müşteri erişimi açısından rakipsiz konumda.

Kârlılık konusunda sıkıntı yaşayan bazı yeni nesil bankalara da değinen raporda yer alan ifadeler şöyle: “Yeni nesil bankaların hangi yolu seçeceğine bakılmaksızın, yatırımcı sabrı sınırsız olmayacağı için hızlı bir şekilde kârlılık moduna geçmeleri gerekeceğine inanıyoruz. Gelecek sadece kendileri için doğru yolları seçen, ona odaklanmayı sürdüren ve bir organizasyon olarak büyüyen kişiler için parlak ve fırsatlarla dolu kalır.

2021 yılı boyunca gelişimini sürdürecek olan yeni nesil bankacılıkta trend yine kârlılık olacak gibi görünüyor. Bunun için bankalar ödeme işlem ücretleri, ücretli abonelikler ve üçüncü taraf hizmetlerden alınan komisyonlara yönelebilirler. Yine de kârlılık için tek başına bunlar yeterli olmayabilir. Daha büyük oyunculardan bazılarının (Starling, Revolut) B2B ürünlerini piyasaya sürmeyi denediğini görebiliyoruz.

Exton’ın yeni nesil bankacılık trendini incelediği raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni Nesil Banka Nedir?

KaynakFinextra