Birçokları için zorlu geçen 2020 yılında dolandırıcılık faaliyetleri de artmaya başladı. Veriff’in raporuna göre COVID-19 ile birlikte FinTech, mobilite ve kripto alanlarındaki dolandırıcılık yükselişte.

Veriff, bölgelere ve sektöre göre yaygın dolandırıcılık türlerini belirlemek için 190 ülkedeki küresel müşteri tabanından milyonlarca veri noktasını analiz etti. Raporda öne çıkan noktalar şöyle:

  • ABD %9,9 ile dünyadaki en yüksek dolandırıcılık oranına sahip ülke konumunda. Onu %9,3 ile Vietnam ve %5,9 ile Nijerya izliyor.
  • Pandeminin bir sonucu olarak artan çevrimiçi faaliyetler nedeniyle, bu yıl FinTech ve mobilite sektörlerindeki dolandırıcılık oranlarında 3 kat artış oldu. Kripto sektöründe de dolandırıcılık oranı yüksek, ancak ani artışlar olmadığı için istikrarlı bir tablo ortaya koyuyor.
  • Dolandırıcıların bir kimliği çalma, tahrif etme veya yasa dışı olarak doğrulama girişimlerinde en çok kullandıkları belge türlerine bakıldığında Veriff, yarıdan fazlasının bir kimlik kartı (%51), ardından bir sürücü belgesi (%27,4) ve bir pasaport (%19,1) kullandığını gördü.
  • Mobilite endüstrisi, 2020’nin ilk yarısından ikinci çeyreğe kadar dolandırıcılık oranlarında %16’lık bir sıçrama gördü. FinTech endüstrisinde ise %7’lik bir artış yaşandı.
  • Kimlik dolandırıcılığı, kriptoda en yaygın ikinci dolandırıcılık türü (%40) olarak karşımıza çıkıyor. Fintech’te ise %70 ile en yaygın dolandırıcılık türü. 2020’nin ilk yarısı ile ikinci yarsını karşılaştıran Veriff kimlik dolandırıcılığı oranlarında %11’lik bir artış gördü.

COVID-19‘un yarattığı belirsizliği ve karmaşıklığı fırsat bilen dolandırıcılar bu dönemde özellikle çevrimiçi alışverişlerin de artmasıyla birlikte faaliyetlerini hızlandırdılar. Bu dönemde özellikle kimlik hırsızlığı oranında ciddi bir artış yaşandı.

Veriff dolandırıcılık faaliyetlerini azaltmak için FinTech’lerin kimlik sahtekarlığını önleme konusunda tetikte olmaları gerektiğini söylüyor. Dolandırıcılık için en zayıf noktalardan birinin kimlik konusu olduğunu vurgulayan Veriff, tek seferlik parola gibi daha az güvenli yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Veriff’in hazırladığı kapsamlı dolandırıcılık raporuna buradan erişebilirsiniz.

JP Morgan KOBİ’ler için dolandırıcılık koruması çözümü üzerinde çalışıyor

KaynakVeriff