Çin Merkez Bankası (PBOC) Ant Group’u uygulamalarındaki düzenleyici sorunları görmezden gelmekle suçladı ve işlerini gözden geçirmesine yönelik çağrıda bulundu.

Çin’en zengin isimlerinden Jack Ma’nın yönettiği ve eski ismiyle Ant Financial olarak bilinen Ant Group, geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirmeyi planlıyordu.

Halka arzın arifesinde Çin Merkez Bankası devreye girerek işlemleri durdurdu. Wall Street Journal’in haberine göre halka arzın durdurulmasında bizzat Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in emri vardı.

Merkez Bankası’nın son tepkisi ise Ant Group temsilcileri ve PBOC yetkililerinin görüşmesinden sonra geldi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Pan Gongsheng görüşme sonrasında teknoloji grubunu çok az hukuki bilgiye sahip olmakla suçlamıştı.

PBOC, Ant’in kredi, sigorta ve varlık yönetimi işlerinin yenilenmesi çağrısında bulunuyor. Teknoloji firmasının kredi derecelendirme işini de elden geçirmesi gerekiyor.

Alibaba ve Ant Group yaşanan anlaşmazlıklarla birlikte Çinli düzenleyici kurumların hedefi haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz ay firma hakkında bir antitröst soruşturması da başlatılmıştı. Soruşturma büyük Çin şirketlerini göz önünde bulundurduğumuzda türünün ilk örneği olarak dikkat çekiyor.

Bu arada son birkaç gündür Jack Ma’nın nerede olduğuna dair artan medya spekülasyonları da var. Haber kaynakları, milyarderin son haftalarda hiçbir şekilde kamuoyunda görünmediğini bildiriyor. Ma Twitter hesabından 10 Ekim’deki son gönderisinden bu yana neredeyse üç aydır hiçbir şey tweetlemedi. Ayrıca yakın zamanda Jack Ma Vakfı’nın yetenek programı “Africa’s Business Heroes” un son bölümünde de yer almadı.

Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzı askıya alındı

KaynakFinTech Futures