ABD Başkanı Donald Trump, Alipay ve WeChat Pay gibi devler de dahil olmak üzere 10 Çin uygulamasının işlemlerini yasaklayan bir emri imzaladı.

Trump’ın bu hamlesi teknolojilerini dünya çapında ihraç etmek için milyarlarca dolarlık yatırım yapan Ant Group ve Tencent için büyük bir darbe oldu.

ABD topraklarında faaliyet gösteren Çinli firmalara karşı agresif bir tutum sergileyen Beyaz Saray, bunun gerekçesini ulusal güvenlik tehditine dayandırıyor. Başkanlık emrinde yer alan ifadeler şöyle:

Çin bağlantılı yazılım uygulamaları, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi kişisel elektronik cihazlara erişerek hassas kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler dahil olmak üzere, kullanıcılardan gelen çok sayıda veriye erişebilir ve bunları yakalayabilir. Bu uygulamalar ABD federal çalışanlarını izlemek için kullanılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, ulusal güvenliğimizi korumak için Çin bağlantılı yazılım uygulamalarını geliştiren veya kontrol eden kişilere karşı agresif önlemler almalıdır.

Emir, Ticaret Departmanına 45 gün içinde direktif kapsamında hangi işlemlerin yasaklanacağını belirleme görevi veriyor.

Trump’ın bu hamleleri karşısında henüz bir yorum yapmayan Biden yönetimi, isterse göreve geldikten birkaç gün sonra tasarıyı iptal edebilir.

Trump, kripto para suçlarıyla olan savaşını sürdürecek

KaynakFinextra