Birleşik Krallık hükümeti kripto varlıklar ve stablecoin’lere yönelik düzenleyici yaklaşımını anlatan bir belge yayımladı. Belge, daha geniş bir düzenleyici yaklaşımla ilgili olarak endüstri ve paydaşlarla istişare sürecinin ilk aşamasını temsil ediyor.

Birleşik Krallık Hazinesi (HM Treasury) tarafından yayımlanan belge Birleşik Krallık düzenleyici çerçevesinin, yeni teknolojilerin potansiyelinden yararlanacak, yenilikçiliği ve rekabeti destekleyecek, aynı zamanda tüketicilere yönelik riskleri ve istikrarı azaltacak donanıma sahip olmanın nasıl sağlanabileceğine dair görüşler arıyor.

Finansal inovasyonun son yıllarda hızla değiştiğine değinen belge, COVID-19 pandemisinin de bu süreci hızlandırdığını belirtiyor. Bununla birlikte işlem yapmak, yatırım yapmak ve depolamak için yeni yollar sunan kripto varlıkların bu eğilimin bir parçası olduğu ve gelecekte giderek daha önemli bir rol oynayabileceği ifade ediliyor. Nitekim hızla değişim gösteren teknoloji beraberinde yeni zorlukları ve riskleri de getiriyor.

Bu bağlamda hükümet endüstri paydaşlarından konuya yönelik bir istişare talep ediyor. Belgede özellikle kripto ve DLT faaliyetleri gösteren firmaların görüşlerinin talep edildiği belirtiliyor.

Birleşik Krallık Hazinesi tarafından yayımlanan belge stablecoin ve kripto varlıkların düzenlenmesi adına atılmış önemli bir adım olarak görülüyor. Hükümet ve endüstri paydaşlarının istişaresi 21 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.

Yayımlanan belgenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor: COVID-19 FinTech düzenlemelerini teşvik ediyor

KaynakThe Block