Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel FinTech ve InsurTech ekosistemleri ile ilgili yeni raporlarını yayımladı.

Küresel FinTech Raporu, Aralık 2020’nin FinTech yatırım faaliyetlerini ele alıyor.

Rapora göre Aralık 2020’de FinTech girişimleri 189 anlaşmayla toplam 3,5 milyar dolar değerinde yatırım topladı. Böylelikle FinTech girişimleri 2020 yılında ayında 1714 anlaşmayla toplamda 29,4 milyar dolar yatırım toplamış oldu. Bu dönemde bankacılık, finansman ve ödemeler yatırım için öne çıkan alanlar oldu.

Creditas, C6 Bank ve Judo Bank en çok yatırım alan FinTech’ler olurken Aralık ayında yatırım alan Türk FinTech şirketleri Akaunting, Akıllı Fon ve Figopara oldu.

Aralık 2020’de Insurtech alanındaki yatırım faaliyetlerini ele alan rapora göre ise Insurtech girişimleri 21 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 433 milyon dolar yatırım aldı.

Oscar Health, Bestow ve Luko en çok yatırım alan Insurtech şirketleri olurken bu yıl Insurtech alanındaki yatırımlar 188 anlaşmayla 3,7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.

Startups.Watch küresel FinTech raporları – Kasım 2020