Çin’deki en büyük dört devlet bankasından biri olan Agricultural Bank of China, Shenzhen’deki ATM’lerinde dijital yuan’ı test ediyor.

Çin yerel haber kuruluşu Shenzhen News’in haberine göre bu hamleler, ülkenin merkez bankası destekli dijital para birimini tam ölçekli bir şekilde piyasaya sürmeye hazırlanırken yapılan bir dizi aşamalı testin parçası.

Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz dört ay içinde bir dizi çekiliş düzenledi ve Shenzhen’deki yaklaşık 11.000 satış noktasında ödeme yapabilmeleri için 100.000 tüketiciye 20 milyon dijital yuan dağıttı.

Agricultural Bank of China şu anda dijital para ATM’leri konusunda başı çekiyor. Dijital yuan’ın para yatırma ve çekme işlemine kavuşması, vatandaşları nakitin dijitalleşmesine uyum sağlamaya ve hizmet dönüşümünü keşfetmeye yönlendiriyor.

Banka ayrıca, yeni alanlarda inovasyon ve pilot projeler geliştirmek için Shenzhen’de bir dijital yuan inovasyon laboratuvarı da kurdu.

Diğer büyük bankalar da temassız kartlar ve giyilebilir cihazlar gibi alternatif form faktörlerini kullanarak yeni para biriminin denemelerini yürütüyor.

Rapor: Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Küresel Bir Bakış

KaynakFinextra