COVID-19 pandemisinin sonucu olarak dijital bankacılığın popülerlik kazanmasıyla birlikte hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de yeni nesil bankalar güçlü bir büyüme gösterdi.

Trading Platforms’un verilerine göre ABD merkezli 7 yeni nesil banka geçtiğimiz 1 yılda kullanıcı bazında yüzde 39 oranında büyüme gösterdi. Kullanıcı sayısı 29 milyondan 38 milyona çıktı.

Yeni nesil bankaların öncülerinden biri olan Chime bu büyümeye de liderlik eden şirketlerdendi. Banka 8 milyonluk müşteri tabanını 10 milyona yükseltti. Acorn 6,2 milyondan 8 milyona yükselirken, Dave de 5 milyondan 7 milyona çıkardı.

Trading Platforms, güçlü büyümenin kısmen COVID-19 salgınına bağlanabileceğini söylerken bazı geleneksel kredi verenlerin eski teknoloji mimarisinin 2020’nin rekabetine “hazır” olmadığını da belirtiyor.

Birleşik Krallık’ta da durum çok farklı değil. Veriler İngilizlerin yüzde 27’sinin artık yalnızca dijital bir bankada hesabı olduğunu gösteriyor. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 23 seviyesindeydi.

İngilizlerin yüzde 17’si ise önümüzdeki 5 yıl içinde yeni nesil bir bankaya geçmeyi planlıyor. Gelecek yıl bunu yapmayı planlayanların oranı ise yüzde 11 seviyesinde. Bu da İngilizlerin yüzde 44’ünün 2026’ya kadar dijital bir bankada hesabı olabileceği anlamına geliyor.

Kullanıcıların dijital bir bankada hesap açma nedeni olarak zirvede dijital bankaların sağladığı kolaylık (%26) yer alıyor. İkinci en yaygın neden ise kullanıcıların en bir hesaba ihtiyaç duyması (%20) ve dijital bir hesap oluşturmanın en kolay seçenek gibi görünmesi olarak belirtiliyor. Üçüncü en yaygın neden ise müşterilerin daha kolay para transferi yapmak (%19) istemeleri.

Dünya çapındaki yeni nesil banka sayısı 300’e yaklaştı

KaynakFinextra