TikTok’un ana şirketi ByteDance, Hainan eyaletinin Sanya kentinde bir faktoring şirketi kurdu.

Zitiao Ticari Faktoring Şirketi olarak adlandırılan yan kuruluş, ticari uzlaşmanın etkinliğini artırmak ve işlem risklerini azaltmak için finansman sunacak, alacak hesaplarını tahsil edecek ve garantiler sağlayacak.

DZT Research’ün baş analisti Ke Yan’a göre ByteDance bu hamlesiyle FinTech segmentinin yapı taşlarını oluşturmaya başladı. Yan, şirketin mikro krediler sunmaya karar verdiğinde firmanın ByteDance için çok faydalı olabileceğini de sözlerine ekledi.

ByteDance bir süredir FinTech’i zorluyor

ByteDance bir süredir FinTech sektörüne göz kırpıyordu. Şirket daha önce Ningxia Hui özerk bölgesinde bir mikro kredi şirketi kurma girişiminde bulunmuş ancak başarısız olmuştu. 2019 yılında da deneme amaçlı Manfen isimli bir kredi uygulaması çıkarmıştı. Daha sonra belirtilmeyen nedenlerle uygulama mağazalarından kaldırılan uygulama da şirketin başarısız FinTech girişimleri arasına katılmıştı. Bu girişimlerin ardından ByteDance nihayet 2020’nin üçüncü çeyreğinde Wuhan merkezli bir şirketi satın alarak bir çevrimiçi ödeme lisansı kazandı.

ByteDance’in bu alana kredi tarafından girmesi dikkat çekiyor. Analistlere göre bir faktoring şirketi ByteDance için oldukça faydalı olabilir. iResearch analisti Zhang Yu’ya göre ByteDance, şirketin tüm ekosisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklemek amacıyla yukarı ve aşağı yönlü şirketlerine sermaye sağlamak için faktoring firmasından yararlanabilir.

Ant Group tüketici finansmanı şirketi kurmayı planlıyor

KaynakKr-Asia