ByteDance, popüler kısa video uygulaması TikTok’un Çin versiyonu olan Douyin için kendi ödeme hizmetini başlattığını duyurdu.

Günlük 600 milyon aktif kullanıcısı bulunan Douyin‘in kullanıcıları daha önce Alipay ve WeChat Pay gibi ödeme hizmetlerini, yayıncılar için sanal hediyeler ya da platformdaki mağazalardan öğeler almak için kullanabiliyordu. Şirket şimdi ise kendi ödeme hizmeti aracılığıyla buna imkân tanıyacak.

Douyin bir süredir ByteDance için ana gelir kaynağı. 2017’de Douyin üzerinden ürünler satmaya başlayan şirket platformu yüz milyonlarca kullanıcının günlük olarak alışveriş yaptığı bir e-ticaret operasyonuna dönüştürdü. Bu durum TikTok’un geleceği için de ipucu veriyor.

FinTech genişlemesi

ByteDance’ın kurucusu ve CEO’su Zhang Yiming, geçtiğimiz yıl Wuhan Hezhong Yibao Technology Co’yu satın alarak şirketin Çin’deki ödeme kapasitesini geliştirdi. Hezhong Yibao, 2014 yılından bu yana merkez bankası tarafından verilmiş üçüncü taraf bir ödeme lisansına sahip.

Geçtiğimiz günlerde bir faktoring hizmeti başlatacağını duyuran şirket mobil ödeme hizmetiyle birlikte finansal teknolojiler alanına hızlı bir giriş yaptı. ByteDance’in bu hamleleri Çin’in mali düzenleyicilerinin Ant Group gibi şirketler üzerindeki denetimi sıkılaştırdığı bir dönemde geldi. ByteDance bu düzenlemelerden nasıl etkilenecek ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Piyasa araştırmacısı Analysys’in verilerine göre Çin’in ödeme sektörü şu anda Alipay ve WeChat Pay tarafından domine edilmiş durumda. Sektördeki diğer oyuncular olarak ise JD Pay, Baidu Wallet ve Meituan Pay dikkat çekiyor.

ByteDance’ten finansal teknoloji adımı

KaynakReuters