Avrupa Komisyonu (EC) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), olası bir dijital euro uygulamasından kaynaklanan politika, yasal ve teknik sorunları araştırmak için birlikte çalışacak.

Konuyla ilgili kamuya açık bir istişareyi henüz kapatmış olan ECB, CBDC‘yi fiilen yayınlama kararından önce tasarım ve teknik soruları yanıtlamaya çalışırken, yıl ortasına doğru dijital bir euro projesi başlatıp başlatmayacağını değerlendireceğini söylüyor.

Bu bağlamda Avrupa Birliği’ne bağlı bu iki kurum dijital bir euro‘nun olası girişinin politika, yasal ve teknik yönlerine bakmak için ortak bir teknik grup oluşturdu.

Avrupa Komisyonu dijital bir euro’nun cazip olmasının nedenlerinden birinin, para biriminin küresel kullanımını teşvik etmeye yardımcı olma potansiyeli olduğunu söylüyor. Ancak Komisyon, finansal istikrar, finansal içerme, kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı ile ilgili ele alınması gereken önemli konular olduğunu da vurgulamadan geçmiyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın halka açık istişaresine yanıt verenler arasında, ödemelerin mahremiyeti, potansiyel bir dijital euro’nun talep edilen özellikleri arasında en üst sırada yer aldı (yanıtların% 41’i), bunu güvenlik (%17) ve Avrupa çapında erişim (%10) izledi.

Alman bankaları Dijital Euro istiyor

 

KaynakFinextra