Birleşik Krallık FinTech sektörü, 2020’de toplam 408 anlaşma ve 4,1 milyar dolarlık yatırımla Avrupa’da en üst sıralarda yer alan yatırım hedefi olma rolünü sürdürdü.

Innovate Finance‘ın verilerine göre Avrupa’da lider konumunda olan Birleşik Krallık, küresel olarak ise ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Verilere göre 2020’de küresel FinTech yatırımları 3052 anlaşma ile 44 milyar dolar değerine ulaştı. Toplam yatırım yüzde 14 artarken küresel lider konumunda olan ABD toplam 22 milyar dolar değerinde yatırım topladı. İkinci sıraca 4,1 milyar dolar ile İngiltere gelirken üçüncü sırada 3,3 milyar dolar ile Endonezya, dördüncü sırada ise 2,6 milyar dolar yatırımla Hindistan yer alıyor.

Birleşik Krallık’ın domine ettiği Avrupa’da ise toplam yatırımlar 9,3 milyar dolara ulaştı. Almanya, İsveç, Fransa, İsviçre ve Hollanda’da yapılan yatırım anlaşmaları ve toplanan miktar bir Birleşik Krallık etmiyor.

Almanya, 71 anlaşma ve 1,4 milyar dolarlık yatırımla Avrupa’da yüzde 50 artış göstererek ikinci olurken İsveç 1.3 milyar dolarlık yatırım ile üçüncü sırada yer aldı. Fransa 522 milyon dolar ve İsviçre 294 milyon dolar yatırımla ilk beşi kapattı.

Innovate Finance CEO’su Charlotte Crosswell raporla ilgili olarak “Pandemi, finansman arayan birçok şirket için yeni engeller yarattı. Bu nedenle yenilikçi şirketlerimizi gelecekteki başarılarını ve büyümelerini desteklemek çok daha hayati önem taşıyor. Yaklaşan FinTech Stratejik İncelemesi, uzun vadeli, sürdürülebilir yatırım sağlamaya yardımcı olması açısından önemli bir adım.” yorumunu yaptı.

Startups.Watch küresel FinTech raporları – Aralık 2020

KaynakFinextra