Yazılım hizmetleri sağlayıcısı Sequoia Holdings çalışanlarına, maaşlarının bir kısmını kripto para birimi şeklinde alma seçeneği sunmaya başladı.

Şirketin yeni programı kapsamında Sequoia çalışanları isterlerse maaşlarının bir kısmını doğrudan Bitcoin Cash, Ethereum ya da Bitcoin şeklinde alabilecekler.

Kripto parayla maaş verebilmek için Sequoia, vergileri kesmesi ve maaşı kripto para birimine çevirmesi için üçüncü parti bir maaş bordrosu işleme firmasıyla çalışıyor. Kripto paralar da aynı firma tarafından yönetilen bir cüzdanda saklanıyor.

Şirketin mekanizması bir çalışanın maaşının bir kısmını emeklilik tasarruf planına ayırmasına benziyor.

Sequoia CEO’su Richard Stroupe konuyla ilgili olarak “Kripto para birimi, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel yatırımlara önemli bir alternatif olarak ortaya çıktı. Ekibimizin üyelerine kripto para birimine kolayca yatırım yapma ve birikimlerini oluşturma yeteneği vermekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kripto paralara olan ilgi yükselişte

Bitcoin’in değeri Ocak ayının başında tüm zamanların rekorunu kırarak 40.000 doların üzerine çıkmıştı. O seviyelerde çok uzun süre kalmasa da bu tür rekorlar kripto para birimlerine olan ilgiyi artırıyor. Ayrıca Bitcoin’in bu kadar artması da kurumsal yatırımcıların alana olan ilgisinin artmasına bağlanıyor.

Kripto para birimlerine yönelik ilgi artarken düzenleyici kurumlar uyarılarını yapmadan geri kalmadı. İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi, yatırımcıları spekülatif kumar oynarlarsa tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği konusunda uyardı. Öte yandan Barclays’in Bitcoin’i “yatırım yapılamaz” olarak ilan etmesi de dikkatleri çekmişti.

Square toplam varlıklarının yüzde 1’ini Bitcoin’e aktardı

KaynakFinextra