Amerika’nın en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JP Morgan Chase, dün yapılan açıklamaya göre ilk kez tüketici bankacılığı operasyonlarını yurt dışına taşıyarak Birleşik Krallık’ta hizmet verecek.

Banka, merkezi Canary Wharf’ta olacak ve tüketici markası Chase altında faaliyet gösterecek olan dijital bankası için şimdiden 400 personel tutmuş durumda. Bir süredir JP Morgan’ın Birleşik Krallık’ta bireysel bankacılık açacağına dair söylentiler de böylelikle doğrulanmış oldu.

Chase mobil uygulaması üzerinden hizmet vermeye başlayacak olan banka, ilerleyen dönemlerde finansal teknoloji tekliflerini genişleterek kredi kartları ve mortgage gibi başka bankacılık ürünleri de sunabilir.

Yeni nesil banka cenneti

Birleşik Krallık şu anda HSBC, Barclays ve Natwest gibi geleneksel bankalardan ayrışan isteyen yeni nesil bankalar (challenger) için bir cennet haline gelmiş durumda. Monzo, Starling ve Rovlut gibi bankaların milyonlarca müşterisi bulunuyor. JP Morgan’ın sunacağı dijital bankacılık çözümlerinin yeni müşterileri nasıl çekeceği merak konusu.

JPMorgan Tüketici Bankacılığı Genel Müdürü Gordon Smith’in konuya yönelik açıklaması şöyle: “Birleşik Krallık, canlı ve son derece rekabetçi bir tüketici bankacılığı pazarına sahiptir, bu nedenle bankayı sıfırdan, özellikle buradaki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarladık.”

JPMorgan, ticari bir kredi veren, yatırım bankası ve varlık yöneticisi olarak 160 yıldan fazla bir süredir Birleşik Krallık’taki varlığını sürdürüyor. Ancak bu hamle tüketici bankacılığı açısından banka için bir ilk olacak.

JP Morgan’ın kendi ülkesindeki rakibi Goldman Sachs, dijital bankası Marcus ile 2018 yılında  Birleşik Krallık’ta hizmet vermeye başlamıştı.

JP Morgan kripto para borsalarına hizmet verecek

KaynakNY Times