Malum, GameStop başta olmak üzere Reddit güdümlü birçok hissenin yükseldiği ve piyasanın olağan dışı davrandığı geçtiğimiz haftanın baş aktörlerinden birisi de hisse alım satım platformu Robinhood olmuştu. Şirket, olaylı haftayı mevcut yatırımcılardan 1 milyar dolar fon toplayarak kapattı.

Reddit’te toplanan bir grup bireysel yatırımcının, GameStop başta olmak üzere birçok hisse için kısa pozisyon (short) alan hedge fonlarına karşı alıma geçmesi piyasada olağan dışı bir oynaklığa ve hisselerin görülmemiş oranlarda yükselmesine sebep olmuştu.

Hafta boyunca çok yüksek hacimlerle işlem gören GameStop hissesi 1 haftada yüzde 2 bin arttı. Hal böyle olunca özellikle genç yatırımcılar arasında popüler olan komisyonsuz hisse alım satım platformu Robinhood, piyasa manipülasyonu gerekçesiyle GameStop ve aynı durumdan muzdarip diğer hisselere işlem kısıtı koymuştu. Bu nedenle Robinhood büyük bir tepki görmüş ve şirketin, elinde GameStop hissesi bulunduranların varlıklarını otomatik olarak sattığı iddia edilmişti. Robinhood bunu hemen yalanlasa da işlem kısıtı uygulaması devam etti.

1 milyar dolarlık ek fon

New York Times’ın haberine göre şirket bu olaylı haftada mevcut yatırımcılarından ek fon talep etti. NYT’nin kaynakları Robinhood’un ilerleyen dönemlerde benzer bir işlem kısıtı koymak zorunda kalmaması için daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Habere göre geçtiğimiz hafta Perşembe gecesi bir araya gelen yatırımcılar bir acil durum finansmanı yaratma konusunda anlaştı.

Aralarında Sequoia Capital ve Ribbit Capital‘in de bulunduğu yatırımcı grubunun anlaştığı miktarın 1 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Her iki taraftan da bir açıklama gelmezken bir Robinhood sözcüsü e-posta yoluyla NYT’ye “Bu, müşterilerimize daha fazla hizmet vermeye devam etmemize yardımcı olacak yatırımcılardan güçlü bir güven işaretidir.” açıklamasında bulundu.

G Serisi yatırım turunu tamamlayan Robinhood 660 milyon dolar topladı

KaynakNew York Times