Geçtiğimiz günlerde Visa kendi ağında Bitcoin desteklemeye yönelik hamlelerde bulunduğunu açıklamıştı. Gartner Analisti Avivah Litan buna gönderme yaparak ödemelerdeki asıl devrimin Bitcoin değil stablecoin işlemleri yoluyla olacağını düşünüyor.

Litan, Visa, PayPal ve Square gibi firmaların kripto para birimlerini benimsemeye yönelik yaptıkları hamleleri olumlu buluyor ve geleceğin ödeme altyapısına geçişin hazırlanmasına yardımcı olacağını düşünüyor. Ancak Litan, bunun lanse edildiği gibi bir devrim olmadığı görüşünde.

Gartner’ın web sitesinde yayımlanan yazısında analist, kriptonun merkezinde işlem ücretlerini alarak gelir elde eden merkezi finans şirketlerine sahip olmanın, blokzinciri ödemelerinin eşler arası ideallerine aykırı olduğunu belirtiyor. Litan’a göre “Potansiyel kullanıcılar, gelecekte bu merkezi hizmetlere, kripto para birimini eşler arası blokzinciri ağları arasında hareket ettirmek için ek işlem ücretleri ödemek zorunda kalacaklar mı diye merak etmeye bırakılıyor ve bu da blokzincirinin vaadini bozuyor.

Litan’ın bu soruna cevabı, kart markalarının ve diğer yerleşik oyuncuların blokzincirinde gerçekleşecek olan ödemeye dahil olmadan stablecoin kullanarak ödeme yapanlar ve alacaklılar için açma ve kapama rampaları sağlamak.

Bu da Visa ve benzerlerinin işlem ücreti almayacağı, ancak risk yönetimi ve bakiyeleri koruma gibi hizmetleri kullanarak kart çıkaranlardan ve alıcılardan para kazanacağı anlamına gelir.

Yazısında bu şirketlerin iş modellerini anlatmak için CeDeFi (Centralized Decentralized Finance) kavramına da değinen Litan, burada engel yaratan şeyin teknoloji değil, iş modelleri olduğunu söylüyor. Litan yeni geliştirilen stablecoin ödeme ağlarının, eski şirketlerin onların yerine ilrelemediği takdirde pazar ihtiyacını karşılayacağını söyleyerek yazısını bitiriyor.

Visa, ödeme ağını USCD’ye bağlamak için Circle ile anlaştı

KaynakGartner