Fransa’nın en eski bankalarından biri olan Société Générale, Fransa’daki 40.000 çalışanının tamamına haftada iki gün uzaktan çalışma hakkı tanımak üzere işçi sendikalarıyla anlaşmaya vardı.

Çalışmanın geleceğine yönelik bir araştırmanın ardından gelen bu hareket, finans grubunun dünya çapındaki varlıkları arasında da genişletilecek ve nihayetinde 140.000’den fazla personele uygulanacak.

Sendika temsilcileriyle yapılan anlaşma, her 15 günlük dönemde en az yüzde 40 sahada çalışma süresi öngörüyor. Ayrıca personele iş istasyonlarını evde kurmaları için 150 Euro’luk bir ek ödeme ve uzaktan çalışma günleri için restoran bileti alma hakkı sağlıyor.

SocGen İnsan Kaynakları Müdürü Caroline Guillaumin konuyla ilgili olarak: “Bu benzeri görülmemiş kriz nedeniyle acilen kurmak zorunda olduğumuz uzaktan çalışma deneyiminden sonra çalışanlarımızın beklentilerini karşılayacak yeni bir iş yapısını hızlı bir şekilde tanımlamanın gerekli olduğunu hissettik.

Bu anlaşma birçok yönden bir çerçeve görevi görüyor: Uzaktan çalışma yaygınlaşacak ve tüm çalışanlarımız için bir norm haline gelecek. Bununla birlikte yaşam kalitesi açısından beklenen faydaları sağlayacak.

Ayrıca ekipleri nasıl yönettiğimizi yeniden gözden geçirmemize ve çalışma alanlarını farklı şekilde kullanmamıza yol açacak. Sendikaların mutabakatıyla seçtiğimiz bu yeni modelin, “Future of Work” iç danışmanlığı ile çalışanların kendileri tarafından tanımlanmasından ötürü gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pandemiyle birilikte gündeme gelen uzak çalışma modelinin pandemi sonrası birçok sektörde kalıcı hale gelmesi bekleniyor. Bankacılık ve finans sektörü de bu konuya yönelik çözüm arayışında. Geçtiğimiz günlerde FinTech şirketi Revolut da 2000’den fazla çalışanı için kalıcı uzaktan çalışma modeline geçeceğini açıklamıştı.

Revolut esnek çalışmayı kalıcı hale getiriyor

KaynakFinextra