Geçtiğimiz günlerde JP Morgan Chase, Birleşik Krallık’ta tamamen dijital bir banka başlatacağını duyurmuştu. Ancak bankacılık danışmanları, bu piyasaya girecek olanların izledikleri yolda net olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Optima Consultancy kurucusu Mark O’Keefe Bu konu hakkında son derece şüpheli olduğunu belirtiyor. “Bó geldiğinde de şüpheliydim, çünkü bir yerleşik bankaya bağlı herhangi bir şeyin, geleneksel bir bankanın gerçekten gerçek bir rakip banka gibi hareket edip edemeyeceği konusunda soruları gündeme getirdiğini düşünüyorum.

2019 yılında JP Morgan, ABD merkezli dijital bankası Finn’i kapatmak zorunda kalmıştı. Benzer şekilde NatWest Group tarafından geliştirilen dijital banka, İngiltere’de Revolut, Monzo ve Starling ile rekabete girmesi beklenirken yayınlandıktan 6 ay sonra kapanmıştı.

Marka bilinilirliği

JP Morgan, Birleşik Krallık tüketicilerini dijital bankasına çekmek için “yerleşik ve güvenilir” markasına güveniyor. Ayrıca istikrar ve güvenirliğin tüketiciler için önemli bir husus olmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Ancak marka yönetimi İngiltere bireysel bankacılığı için son derece hassas bir alan.

Featurespace bankacılık uzmanı Mark Taylor, JP Morgan’ın önündeki en büyük engelin İngiliz tüketciler arasındaki marka bilinirliği olacağını söylüyor. “Finansal hizmetler alanında aktif olan insanlar kim olduklarını bilecek, ancak genel İngiliz kamuoyu bilecek mi?

İngiltere bankacılığı oldukça rekabetçi bir pazardır. JP Morgan başarılı olmak için müşteri deneyimini yaptıkları her şeyin önüne koymalı. İngiltere pazarındaki mevcut yeni nesil bankalar, bankacılık uygulamalarında birçok işlevsellik sunuyor. Bu nedenle JPMorgan’ın sunduğu dijital özellikler açısından rekabet etmesi gerekecek.

Sıkı rekabet

Birleşik Krallık’taki Monzo ve Starling gibi yeni nesil bankaların faaliyete başlamasının üzerinden 5 yıldan fazla bir süre geçti ve tüketicileri geleneksel kredi veren kuruluşlardan uzaklaştırmada başarılı olmaya devam ediyor.

O’Keefe bölgedeki rekabete ilişkin “JPMorgan, Birleşik Krallık hesap değiştirme verilerine bakmış ve ‘burada potansiyel olarak müşterileri yakalayabileceğimiz bir pazar var’ diye düşünmüş olabilir, ancak treni çoktan kaçırmış olabilirler.” ifadelerini kullanıyor.

Dijital bankacılık alanına giren geleneksel bankalar, müşterileri çekmek için finansal teşvikler sundular. Bu, yeni nesil banka topluluğunda daha az görülen bir strateji. Bu stratejiyi pazara girmeden hemen önce uygulamak da büyük önem taşıyor. N26, genişleme çabası için 26,9 milyon euro harcamasına rağmen Birleşik Krallık dijital bireysel bankacılık alanında ilerleme sağlamaya çalışan ve başaramayan bir banka örneği olarak gösterilebilir.

O’Keefe, N26’nın Avrupa’da daha önce dijital teklifleri başlatma konusunda başarılı olduğunu ancak Birleşik Krallık’ta marka bilinirliğine sahip olmadığını söylüyor. JP Morgan’ın bunun için çok daha fazla para harcayabileceğinin farkında olan O’Keefe, bunun onlar için pek bir faydası olup olmayacağından emin değil.

JP Morgan Birleşik Krallık’ta dijital banka açıyor