Mobilya perakendecisi IKEA, mağaza içi ve online bankacılık hizmetlerinden oluşan eksiksiz bir paket sunmak amacıyla Ikano Bank’ın %49 hissesini satın alacak.

Perakendecinin ana şirketi Ingka Investments tarafından yapılan satın alma, “Ikea’yı daha uygun fiyatlı, erişilebilir ve sürdürülebilir hale getirmeye” yardımcı olacak. Şirket bunu finansal hizmetlere yönelik belirleyici bir adım olarak tanımlanıyor.

Ikea ve Ikano bankasının aynı kurucu aileden gelen ortak bir geçmişi ve Ikano Bank’ın sekiz ülkede Ikea’nın finansal hizmet sağlayıcısı olarak hizmet verdiği uzun süreli bir ticari ortaklığı bulunuyor.

Ingka Investments Genel Müdürü Krister Mattsson konuyla ilgili olarak: “Ikano Bank’a yapılan önemli yatırım, Ingka Investments için bankacılık sektörüne atılan heyecan verici bir adım. Müşteriler ve perakendeciler, güçlü bir dijital temele sahip bankacılık çözümleri aradıkça dijital dönüşümü sırasında Ikano Bank ile daha da yakın çalışma taahhüdümüz, hem yeni hem de mevcut müşterilere hizmet vermek için harika bir fırsat.” açıklamalarında bulundu.

Ikano Bank, 1994 yılından beri Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermekte olup kolay erişimli ve sabit oranlı tasarruf hesaplarının yanı sıra birçok büyük perakendecinin mağaza kartlarını doğrudan halka sunuyor.

Ingka, Ikano Bank’ın geri kalan yüzde 51’lik hissesini daha sonraki bir tarihte satın alma seçeneği ile anlaşmanın yapıldığını söylüyor.

FinTech girişimi Jiko, banka satın aldı