Tüm müşteri mevduatlarının hazine bonosuna (T-bills) dönüştürüldüğü bir hesap sunan FinTech girişimi Jiko, bir banka satın almak için gerekli olan yasal düzenlemelerden geçti.

Eski Goldman Sachs yöneticilerinden Stephane Lintner’in kurduğu Jiko, Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC) ve San Francisco Federal Rezerv Bankası’ndan onay aldıktan sonra Minesota merkezli Mid-Central National Bank‘ı satın aldı.

Bu gelişmeyle birlikte eline banka lisansı geçen Jiko, beta sürümünden çıkmaya ve mevduatları hazine bonolarına dönüştüren uygulama tabanlı hizmetini başlatmaya hazır. Jiko’nun hizmetiyle birlikte müşteriler Jiko kartlarıyla bir ödeme yaptığında veya ATM’den para çektiğinde bunu karşılamak için hazine bonosu olarak eşdeğer bir tutar satılacak.

Jiko son 3 yılını sessiz sedasız bir şekilde gerçek zamanlı ödeme yeteneklerini hazine bonolarıyla birleştiren temel altyapısını inşa ederek geçirdi. Jiko’nun bu altyapısı bir yatırımın kolayca paraya çevrilebilmesi ve harcanabilir bir nakit alternatifi olarak hareket etmesini sağlıyor.

Jiko bu modelin faydasının, müşterilerin getiriyi hazinelerde tutması olduğunu söylüyor. Lintner CNBC’nin Jiko hesabının geçen yıl yüzde 3,3 yıllık getiri sağladığını da açıkladı.

Litner’ın konuya yönelik açıklaması şöyle: “İnsanların parayla olan ilişkisi herkes için temelden iyileştirilmelidir. Jiko’nun birincil hedeflerinden biri insanlara hak ettiklerini vermek. Bu da aracılar ve gereksiz sürtüşmeler olmadan daha organik ve doğrudan geri dönüşler sağlamaktır.

23 kişilik bir FinTech girişimi olan Jiko’nun 63 yıldır hizmet veren bir bankayı satın alması alışılmışın dışında bir hamle gibi gelse de bu anlaşma, FinTech’lerin ilk defa banka satın almaya kalkışması değil. Daha önce FinTech şirketi FNZ Group 151 milyon dolara banka satın alma girişiminde bulunmuştu. Benzer şekilde Lending Club da bu yılın başında Radius Bank’ı satın alacağını açıklamıştı.

FinTech dev bankaların rotasını belirliyor

KaynakFinextra