Kaliforniya merkezli kart sağlayıcısı Marqeta, halka arz için ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gizli bir şekilde başvurdu.

Reuters’in haberine göre FinTech halka arzını Nisan ayında tamamlayı planlıyor. Ayrıca Goldman Sachs ve JP Morgan Chase ile çalışan şirketin 10 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşması bekleniyor.

Marqeta Mayıs 2020’de açıklanmayan bir yatırımcıdan 150 milyon dolar toplamış ve 4,3 milyar dolar değerlemeye ulaştığını açıklamıştı. Bu, fintech’in planladığı halka arzın değerini iki katından fazla görebileceği anlamına geliyor.

Marqeta’dan farklı olarak, bir dizi fintech, ABD’deki özel amaçlı satın alma şirketleri (Spacs) aracılığıyla halka açıldı. New York merkezli tüketiciye dönük bir platform olan MoneyLion, bu rotayı takip eden en son platformlardan biriydi. Marqeta ise bu yolu tercih etmeyecek gibi görünüyor.

Marqeta, işletmelere kartlar, cüzdanlar ve diğer ödeme araçları sağlayan bir şirket. Marqeta aracılığıyla işletmeler, çalışanlara kredi ve banka kartı verebiliyor. Şirketin müşterileri arasında Square, Uber, Instacart ve DoorDash bulunuyor.

2010’da kurulan şirket, ABD, Kanada, Avrupa ve Asya-Pasifik’te faaliyet gösteriyor. Şu anda platformu üzerinden 140 milyondan fazla kartın çıkarıldığı iddia ediliyor. Tüm bunlara karşın şirket henüz kâr etmiş değil.

Bu arada Reuters’ın halka arz haberinin yanı sıra şirket bugün yeni bir kart yayınlama platformu duyurdu. API tabanlı kredi kartı düzenleme platformu, müşterilerin daha esnek kontroller ve özelliklerle çok daha kısa bir süre içinde yeni, özelleştirilmiş kredi kartı ürünlerini piyasaya sürmesini sağlıyor.

Affirm halka arzda 9 milyar dolar değerlemeyi hedefliyor

KaynakFinTechFutures