Şimdi satın al, sonra öde (BNPL) hizmeti sunan Affirm, Nasdaq’ta yapılacak halka arzın ardından 9 milyar doların üzerinde bir değerleme görmeyi umuyor.

SEC’e yapılan son başvuruda Affirm, hisselerini her biri 33 ila 38 dolar arasında fiyatlandırmayı ve satıştan 935 milyon dolar civarı toplamayı planladığını belirtti.

PayPal’ın kurucu ortağı Levchin tarafından 2012’de başlatılan Affirm, BNPL özelliği ile 6500’den fazla tüccarın satışlarını, ortalama sipariş değerini ve yeniden satın alma oranlarını artırmalarına yardımcı oluyor.

6,2 milyon kişinin kullandığı platformda bu yıl kredilerin üçte ikisi devamlı müşteriler tarafından alındı. En büyük geliri Peleton’dan elde eden şirket geçtiğimiz yıl Shopify ile anlaşma imzaladı ve Kanada merkezli BNPL firması PayBright’ı satın almak için bir anlaşma yaptı.

SEC’e yapılan başvuruya göre Affirm, 30 Haziran’da sona eren mali yılda bir önceki yıla göre yüzde 93 artışla yaklaşık 510 milyon dolar gelir elde etti. Şİrketin net zararı yarı yarıya düşerek 15,3 milyon dolara geriledi.

İlk olarak geçen yıl Kasım ayında açıklanan halka açılma kararı, şirkete 3 milyar dolar değer biçen 500 milyon dolarlık G Serisi yatırım turundan sadece iki ay sonra gelmişti.

Affirm’ün halka açılması FinTech sektörünün gücünü göstermesi açısından da bir öncü rolü oynayabilir. Sırada Klarna, eToro, Robinhood, Coinbase gibi şirketler varken Affirm’ün halka arzdan nasıl etkileneceği merak konusu.

Klarna, 10 milyar doları aşan değerlemeyle Avrupa’nın en büyük FinTech unicorn’u oldu

KaynakFinextra