Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) raporuna göre koronavirüs pandemisinin neden olduğu potansiyel kayıpları karşılamak için ayrılan büyük para hacmi nedeniyle 2020’de ABD’deki bankaların kârları bir önceki yıla göre yüzde 36,5 düştü.

2020 yılında bankaların net geliri ise 147,9 milyar dolar seviyesindeydi. Bu da bir önceki yıla oranla yaklaşık 84,9 milyar dolar düşüş demek oluyor. Neyse ki finans kurumları yavaş yavaş toparlanmaya başlarken ekonomi de 4. çeyrekte iyileşme işaretleri gösteriyor. 3. çeyrekte bankacılık kârları yüzde 9,1 artarak 59,9 milyar dolara ulaştı.

FDIC: 2020'de bankaların kârı yüzde 36 düştü

Raporda yer alan ifadeler şöyle: “Ekonomideki mütevazı gelişmeler ve daha yüksek tüketici harcamaları, üçüncü çeyrekte bankacılık sektörü için daha güçlü kazanç sonuçlarını destekledi. Ancak, ekonomik belirsizlikler ve eşi görülmemiş net faiz marjı daralmasının gelir üzerindeki baskısı, bankacılık sektörü üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Bununla birlikte sektör, kredi talebini karşılamak ve ekonomiyi desteklemek için iyi bir konumdadır.

Avrupa bankaları ise salgın sırasında riskten korunmak için kredi vermeyi erteledi, ancak kredi talebi de 2020’nin dördüncü çeyreğinde azaldı. Düşen ticari emlak fiyatları, insanlar çalışmaya ve çevrimiçi olarak evden alışveriş yapmaya devam ettikçe daha fazla banka kaybına neden olabilir. Ekim ayında, COVID-19’un neden olduğu hareketsizlik, yüksek kredi kayıplarına sebep oldu. Kasım ayında, Alman bankası Commerzbank, ülkenin ikinci kez karantinaya başlamasıyla iflas başvurularında bir artış olabileceği konusunda uyarmıştı.

Markalar nasıl yarının bankası haline geliyor?

KaynakPymnts