Geniş kapsamlı bir dijital dönüşüm projesi gerçekleştirmeyi planlayan Lloyds Banking Group, FinTech firmalarıyla ortaklıklarını artıracak.

Birleşik Krallık merkezli banka, son üç yılda 4 milyar sterlinlik bir kümülatif teknoloji harcaması bildirdi. Bu bütçenin 2,8 milyar sterlini ise Şubat 2018’de belirlenen 3 yıllık bir dönüşüm planına ayrılmış durumda.

Çevrimiçi hizmetlere geçişi hızlandıran salgınla birlikte bankanın dijital olarak aktif müşteri tabanı 17,4 milyon müşteriye ulaştı. Aktif mobil uygulama kullanıcılarıysa 2020’de yaklaşık 2 milyon artarak 12,5 milyon müşteriye ulaştı.

Dijital kanallardan üretilen ürünlerin oranı da 2020 yılında önemli ölçüde artarak 10 puan artışla %85’e yükseldi. Banka, maliyet tabanının yüzde 78’ini dijitalleştirdiğini söylüyor.

Lloyds Bank CEO’su António Horta-Osório’nun konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Bu önemli ilerlemeye rağmen teknolojinin sağladığı dönüşümü yeni yeni görmeye başlıyoruz. Müşteriler bizimle daha etkili, çevik ve kişiselleştirilmiş bir şekilde etkileşimde bulunmayı giderek daha fazla isteyecek.

Yeni girişimlerle etkili bir şekilde rekabet etmek ve bu gelişen müşteri beklentilerine yanıt vermek için çalışma şeklimizi dönüştürmeye, eski sistemlerimizin bazılarını değiştirmeye ve işletme genelinde veri kullanımımızı geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Bu gelişmenin bir kısmı dahili olacak, ancak aynı zamanda uzman teknoloji ve fintech sağlayıcıları ile ortaklıkları giderek daha fazla kullanacağız.

Lloyds dijital dönüşüm için rotasını Google’a çevirdi