Birleşik Krallık’ta temassız harcama limitinin 100 sterline yükseltimesi planlanıyor, ancak değişiklik yılın son günlerine kadar uygulanamayabilir.

Perakendecilerin COVID salgını sırasında mağazalarda fiziksel temas ihtiyacını azaltmanın yollarını aramasıyla birlikte ülkedeki temassız kart harcama limiti geçtiğimiz yıl 45 sterline çıkarılmıştı. Şimdi ise bu miktarın neredeyse iki katına çıkarılması talep ediliyor.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, değişikliğin mağazalar için önemli bir destek sağlayacağını söylüyor:

Birleşik Krallık ekonomisini açmaya başladığımızda ve insanlar sokaklara çıktıkça temassız limit artışı, insanların alışverişleri için ödeme yapmalarını her zamankinden daha kolay hale getirecek. İşletmeleri koruyacak ve perakende satışta güzel bir destek sağlayacaktır.

Ödeme limitinin yükseltilmesi bugünden itibaren yasal olarak yürülükte olacak, ancak arka planda sistemlerin değiştirilmesi gerektiği için alışveriş yapanlar bunu yılın sonlarına kadar kullanamayabilirler.

Hazine, bu değişikliğin İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla mümkün olduğunu, böylelikle ülkenin artık blok tarafından belirlenen 45 sterlinlik bir sınırla bağlı olmadığı anlamına geldiğini belirtti.

Temassız Pandemi