Biyometrik ve temassız ödemeleri yaygınlaştırmayı hedefleyen Rusya’da bu doğrultuda atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Ülkede yüz tanıma teknolojisini ödemelerde kullanan son oyuncu, ülkenin önemli perakende şirketlerinden X5 oldu.

Rus gıda perakende grubu X5’in Perekrestok süpermarketlerinin 50’den fazla şubesinde müşteriler, artık satın aldıkları alışverişler için 3D yüz tanıma teknolojisini kullanan biyometrik ödeme çözümü ile ödemelerini yapabilecek.

Pay with a Glance (Bir Bakışta Öde) isimli çözüm, Sberbank Online mobil uygulaması aracılığıyla bir ödeme kartına kaydolan ve hizmete bağlayan Sberbank müşterilerine sunulacak. Ekranda çıkan ödeme seçenekleri arasından Bir Bakışta Öde’yi seçen müşterilerin ödeme yapmak için kameraya birkaç saniye bakması yeterli olacak.

X5 tarafından yapılan açıklamaya göre bir bakışta ödeme yapmak yalnızca birkaç saniye sürüyor ve hizmet, hız açısından normal bir banka kartı işlemiyle karşılaştırılabiliyor. Bunun için bir banka kartına ya da akıllı telefona ihtiyaç duyulmuyor. Sistemde kullanılan yüksek çözünürlüklü kamera, yüksek düzeyde güvenlik sağlayarak sahtekarlığı önlüyor.

X5 sistemi denemek için Mart ayının sonuna kadar 150 farklı mağazaya konuşlandırmak istiyor. Pilot çalışması başarılı olursa biyometrik ödemeler 2021’in sonunda 3000 mağazada kullanıma sunulabilir.

Birleşik Krallık temassız ödeme limitini 100 sterline yükseltecek

KaynakNFCW