Banco Santander, önümüzdeki dört yıl içinde Avrupa’daki 30 milyon ödeme kartının tamamını geri dönüştürülebilir plastiğe dönüştürmeyi taahhüt etti.

Banka, 2025 yılına kadar Polonya, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık’taki tüm banka, kredi ve ön ödemeli kartların geri dönüştürülmüş PVC veya mısır bazlı plastik gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılacağını söylüyor.

Çevre dostu kartların benimsenmesiyle birlikte her yıl 1.000 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlaması bekleniyor. Bu da yaklaşık 1.000 hanenin enerji tüketimine eşdeğer bir miktar.

Banka ayrıca yeni kartların üzerine bir çevre dostu logosu da koyacak. Bununla birlikte daha kolay tanımlama amacıyla her müşteri segmenti adına benzersiz bir tasarım, görme engelliler için erişilebilirliğe yardımcı olmak amacıyla kartın altına yerleştirilen çentikler gibi yenilikler de bulunacak.

Santander Portekiz, 2019’da ilk PLA kartlarını çıkartmaya başladı. Santander İspanya da geçen yıl aynı şeyi yaptı.

Banco Santander‘in Avrupa Bölge Başkanı António Simões konuyla ilgili olarak: “Gereksiz plastik kullanımının azaltılması, grubun yeşil ekonomiye geçişinde kritik öneme sahip bir adımdır. Çevre dostu kartlara geçerek, karbon ayak izimizi azaltıyor ve net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefimizi destekliyoruz.”

Santander, geçtiğimiz ay 2050 yılına kadar tüm grupta net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefini açıklamıştı.

Santander blokzinciri üzerinde dijital tahvil ihracına başladı

KaynakFinextra