Londra ve Amsterdam’da faaliyet gösteren fintech VC’si Finch Capital, Wirecard Türkiye’yi satın alıyor.

Satın almanın koşulları henüz açıklanmadı ve hâlâ düzenleyici onay bekleniyor. Finch Capital satın almayı İrlanda merkezli Nomu Pay aracılığıyla yapıyor.

Büyük bir skandalla karşı karşıya kaldıktan sonra Wirecard, geçtiğimiz yıl iflasa doğru sürüklenmişti. O zamandan beri, İngiltere merkezli Railsbank tarafından satın alınan en büyük varlıklarından biri olan Wirecard Solutions da dahil olmak üzere şirketin çeşitli bölümleri satılıyor.

Techcrunch’ın haberine göre Nomu Pay, Türkiye ve Orta Doğu bölgesindeki ödeme altyapısına yatırım yapmak istiyor. Finch Capital yönetici ortağı Radbound Vlaar, anlaşma resmi olarak tamamlandıktan sonra yeni kuruluşun stratejisi ve markalaşması hakkında daha fazla ayrıntı sağlanacağını söylüyor.

Temmuz 2008’de Türkiye’de kurulmuş olan Wirecard Türkiye (Wirecard Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın e-nakit ve ödeme lisansı ile faaliyet gösteriyor. Şirket doğrudan operatör faturalandırması, kredi kartı edinme ve e-para gibi çeşitli ödeme hizmetleri sunuyor. Ayrıca Wirecard Türkiye’nin 3 büyük GSM operatörü, Türkiye’deki bankaların çoğunluğu ve 1.200’den fazla üye işyeri ile sözleşmesi bulunuyor.

Wirecard skandalı sonrası, Almanya’da finansal düzenlemeler güncelleniyor

KaynakTechCrunch