Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kamuoyu ile yaptığı bir istişarede, gelecekteki olası bir dijital euro uygulamasında vatandaşların ve profesyonellerin en çok gizliliğe önem verdikleri ortaya çıktı.

ECB, dijital euro oluşturma konusundaki istişaresine 8000’den fazla yanıt aldı ve kullanıcıların yüzde 43’ü gizliliğin en değerli özellik olduğunu belirtti. Bunu güvenlik (%18), euro bölgesi genelinde ödeme yapabilme (%11), ek maliyetin olmaması (%9) ve çevrimdışı kullanılabilirlik (%8) izledi.

Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası, dijital bir euro erişimine izin veren, yenilikçi hizmetler sunan aracıların önemini kabul ediyor ve mevcut bankacılık sistemlerine entegre edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri ise dijital bir euro’nun sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmesi gerektiğini düşünüyor. Bununla birlikte dijital euro’nun, limitlerle de olsa euro bölgesi dışında kullanılabilir olmasını istiyorlar.

Ankete katılanların dörtte birine göre, nakit benzeri özellikleri kolaylaştırmak için ödeme kartları veya akıllı telefonlarda bir güvenlik unsuru içeren son kullanıcı çözümleri tercih edilecek. Yaklaşık yarısı ise dolaşımdaki dijital euro miktarını yönetmek için limitlere, kademeli ücretlere veya ikisinin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyulduğundan bahsediyor.

ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta konuyla ilgili olarak: “Dijital bir euro ancak Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılarsa başarılı olabilir. Dijital bir euro’nun halkın istişaresinde vurgulanan vatandaşların beklentilerini karşılamasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro sunma planları hala kavramsal bir aşamada ve nasıl ilerleneceği konusunda Haziran ayında bir duyuru yapılması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu ve ECB dijital euro için güçlerini birleştirdi

KaynakFinextra