İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Birleşik Krallık Hazinesi, Birleşik Krallık’ta bir merkez bankası dijital para biriminin keşfini koordine etmek için bir ekip kurdu.

BoE tarafından yapılan açıklamaya göre Birleşik Krallık Hazinesi ile ortaklaşa kurulan bu ekip, potansiyel bir dijital para biriminin nasıl çalışacağını ve bununla ilişkili olası riskleri araştıracak.

Her ne kadar bu konuyla ilgili iki tarafın attığı en büyük ortak adım olsa da Birleşik Krallık hükümeti ve İngiltere Merkez Bankası, CBDC’yi uygulamaya koymak isteyip istemediklerine dair henüz bir karar vermiş değiller.

Bu projeye paralel olarak İngiltere Merkez Bankası, bir CBDC‘yi tanıtmanın teknik olmayan unsurları hakkında geri bildirim almak için bir “Katılım Forumu” ve bir CBDC oluşturmanın teknik zorluklarına bakmak için bir “Teknoloji Forumu”nun oluşturulduğunu da duyurdu.

Oluşturulan CBDC görev gücü, Birleşik Krallık’taki potansiyel CBDC uygulamasının değerlendirmesini sağlamanın yanı sıra ülkeyi bu teknolojik evrimin ön saflarında tutmak için diğer ülkelerin kendi dijital para birimlerini nasıl geliştirdiklerini de izleyecek. Ekip, İngiltere Merkez Bankası’nda Mali İstikrar Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ve Hazine Müsteşarlığı Mali Hizmetler Genel Müdürü Katharine Braddick tarafından yönetilecek.

Avrupa Komisyonu ve ECB dijital euro için güçlerini birleştirdi

KaynakDecrypt