Deutsche Bank’a göre kripto para birimleri önümüzdeki yıllarda bir yere kaybolmayacak, ancak merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) piyasaya sürüldüğünde kullanımları muhtemelen azalacak.

Deutsche Bank’ın hazırladığı özel rapora giriş yazan Küresel Yatırım Müdürü Christian Nolting, şu anda Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ana akım bir varlık sınıfı olmadığını, ancak zamanla daha sağlam hale geleceğini belirtiyor.

Raporda kripto para birimlerine yönelik dikkat çeken ifadelerden biri şöyle: “Kripto para birimleri ne kadar uzun süre hayatta kalırsa, ağ etkileri nedeniyle o kadar sağlam ve güvenilir hale gelirler (Metcalfe yasası). Fiyat dalgalanmaları açısından bir miktar istikrar gördüğümüzde, mal ve hizmet mallarının değişimi için kripto para birimlerinin kullanımı artabilir.

Deutsche Bank, bunun gerçek olup olmayacağını CBDC’lerin yaygınlaştırılmasına, düzenlemelere, çevresel etkilere, güvenlik sorunlarına ve işlem hızı gibi faktörlere bağlı olduğunu söylüyor.

Çoğu büyük merkez bankası kendi dijital para birimlerini başlatma olasılığını incelerken, Çin ve İsveç denemelere başlayan birkaç ülkeden ikisi olarak dikkat çekiyor. ABD Federal Rezervi ve Avrupa Merkez Bankası ise kendi dijital paralarını piyasaya sürüp sürmeyeceğine henüz karar vermiş değil.

Deutsche Bank, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması uzun sürdükçe mevcut kripto para birimlerinin kendilerini kurmak zorunda kalacaklarını savunuyor. Çoğu CBDC henüz geliştirmenin çok erken aşamasında olduğu için bu uzun bir zaman olabilir, ancak kullanımları ana akım haline geldiğinde önemli bir etkiye sahip olacak.

Raporun CBDC ve kripto para birimlerine yönelik vardığı sonuçlardan birisi de şöyle: “Kripto para birimlerinin daha yüksek düzenlemesinin eşlik ettiği yaygın bir CBDC tanıtımı, kripto varlıklar için daha zorlu bir ortam yaratabilir, çünkü geleneksel finansal varlıklara kıyasla avantajlarının bir kısmı (ancak hepsi değil) daha uzun vadede kaybolacaktır.”

Deutsche Bank, kripto para birimleri ve CBDC’ler arasındaki temel farkların merkezileştirme, düzenleme, gözetim, şifreleme ve şeffaflık seviyelerini içerdiğini söylüyor.

Deutsche Bank’ın hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor: Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Küresel Bir Bakış