Wall Street Journal’in haberine göre aralarında J.P Morgan Chase, Wells Fargo ve US Bank’in de olduğu bankalar kredi puanı düşük olan ya da hiç olmayan kişilere kredi sağlamak için alternatif verileri kullanan hükümet destekli bir pilot çalışması başlattı.

Verilere göre yaklaşık 53 milyon Amerikalı yetişkin kredi puanlarına sahip değil. Tüketici Mali Koruma Bürosu’na göre bu durum özellikle siyahi ve hispanik insanları finansal açıdan oldukça zorluyor. Bankalar kredi skoru olmayanlara kredi vermenin bir alternatifini sunarak bu durumun üstesinden gelmek istiyor.

WSJ’ye göre bahsi geçen pilot çalışma bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerçekleştirilecek. Çalışmada yaklaşık 10 banka kredi skoru olmayanların başvurularını değerlendirirken alternatif verileri kullanacak.

Bunu yapmak için, US Bank ve Wells Fargo dahil olmak üzere katılımcılar, çek ve tasarruf hesaplarından müşteri mevduat verilerini paylaşacaklar. Bankalar, veri paylaşımında Equifax, Experian, TransUnion gibi kredi bürolarının yanı sıra bankalara ait olan ve Zelle’i geliştiren Early Warning’i kullanmayı değerlendiriyor.

Gelecekte, Plaid ve Finicity gibi şirketler de kira ve kamu hizmeti ödemeleri gibi alanlardan veri getirmek için bu çalışmaya katılabilir.

ABD’deki federal bankacılık düzenleyicileri, 2019’da kredibilitenin belirlenmesinde geleneksel kredi puanları dışındaki alternatif verilerin kullanılmasını desteklediklerinin sinyalini vermişlerdi.

Yenilikçi yaklaşımlar, geleneksel kredi skorlarını tamamlıyor

KaynakFinextra