11 yıllık FinTech girişimi Marqeta halka açılmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü halka arz için başvurusunu gerçekleştiren şirket yıllık gelirini de 2 katına çıkararak 290,3 milyon dolar gelir elde ettiklerini açıkladı.

Halka arz başvurusu Marqeta’nın uzun süredir paylaşmaktan çekindiği iş modeline dair ayrıntıları da ortaya çıkardı. 2020’de 1,6 milyar işlem gerçekleştirdiğini ve yıl sonunda 57 milyon aktif karta sahip olduğunu söylen şirket, 2020’de 47,7 milyon net zarara uğradı.

Şirketin hedef halka arz değeri henüz bilinmese de 15 milyar dolara ulaşabileceği düşünülüyor. Forbes, elinde yüzde 14,1’lik hisse bulunan Marqeta CEO’su Jason Gardner’ın net servetinin Mart 2020’de 400 milyon dolar olduğunu tahmin etmişti. Geçtiğimiz yıl gelen 150 milyon dolarlık bir yatırım turu da Marqeta’ya 4,3 milyar dolar değer biçmişti.

2010 yılında kurulan Oakland merkezli girişim, kendisini ”dünyanın ilk modern kart verme platformu” olarak tanımlıyor. Banka kartı verme ve işleme alanında konumlandırılan Marqeta’nın teknolojisi, işçilere veya müşterilere kart veren şirketlere hangi işlemlerin onaylandığı konusunda daha fazla denetim sağlıyor. CEO Jason Gardner’ın Marqeta’yı kurmasından bu yana geçen 11 yıl içinde, şirket bugün sattığı esnek uygulama programlama arabirimi (API) sistemine geçmeden önce üç yinelemeden geçti.

Diğer birçok girişim salgının başlangıcında kapıları kapatırken, Marqeta talebe ayak uydurmak için çabaladı. Şirket, hükümetin teşvik ödemelerinin işlenmesinin Marqeta’nın gelirini 2021’in ilk çeyreğinde 108 milyon dolara çıkarmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Visa ve Marqeta, ödeme sistemlerinde inovasyon için çalışacak