Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) yıkıcı olabileceğini ve mevduatlar ile bankacılık sistemi arasında kesintiye yol açarak kredi sıkıntısını artırıp faiz oranlarını yükseltebileceğini belirten bir rapor yayımladı.

Araştırmada CBDC‘lerin daha geniş bir şekilde benimsenmesinin, yetkililere riskler ve faydalar arasında ödünleşmeler sunacağını belirtiliyor.

Fitch Ratings analistleri Monsur Hussain ve Duncan Innes-Ker’in ifadelerine göre ilgili riskler yönetilmezse, CBDC’lerin yaygın olarak benimsenmesi finansal sistemler için yıkıcı olabilir. Analistler ifadelerine şöyle devam ediyor: “Bu riskler, fonların banka mevduatlarından CBDC hesaplarına hızlı bir şekilde geçme potansiyelini, finansal müdahaleye neden olma ve merkez bankası ile ekonomi arasında daha fazla temas noktası yaratıldıkça artan siber güvenlik tehditlerini de içeriyor.

Kurum, perakende CBDC’lerin temel faydalarının, otorite destekli nakitsiz ödemeleri geliştirme potansiyellerinde ve yetersiz bankalı toplulukları finansal sisteme getirme fırsatında yattığını söylüyor.

Fitch’in uyarısı, dünyanın birçok farklı yerindeki merkez bankasının CBDC’leri başlatmaya hazırlandığı bir dönemde geliyor. Ekim 2020’de, Bahamalar Merkez Bankası resmi olarak dijital para birimi olan sand doları, Bahama dolarının dijital bir versiyonu olarak tanıttı. Çin ise dijital yuan’ı piyasaya sürmeye yakın, şu anda CBDC’yi ticari kurumlar ve halkla birlikte test ediyor. Öte yandan İsveç’in Riksbank ve Avrupa Merkez Bankası, önümüzdeki dört ila beş yıl içinde beklenen lansmanlara hazırlık olarak kendi dijital para birimlerini aktif olarak araştırıyor ve geliştiriyor. CBDC’ler üzerine araştırma ve hazırlık yapan birçok farklı ülke daha örnek olarak gösterilebilir.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor: Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Küresel Bir Bakış

KaynakCoinDesk