Dünya Bankası ve money.co.uk tarafından yapılan bir araştırma en büyük banka ve kredi kartı sağlayıcılarının verilerini kullanarak dünyanın en nakitsiz ekonomilerini listeledi.

Ülkeler aşağıdaki başlıklarda 0–100 arasında puanlandı:

  • 15 yaş üzeri nüfusta kredi kartı sahipliği
  • 15 yaş üzeri nüfusta banka kartı sahipliği
  • Temassız ödeme limiti
  • Ülkedeki başlıca e-cüzdan oyuncularının sayısı
  • 100 bin yetişkin başına düşen ATM sayısı

Bu puanlama sistemine göre Kanada 79,1 puan alarak listenin zirvesinde yer aldı ve dünyanın en nakitsiz toplumu olarak belirlendi. Listenin 2. ve 3. sırasındaysa Hong Kong ve Singapur yer alıyor.

Araştırmaya göre Kanada nüfusunun yüzde 83’ü kredi kartına sahip. Ülke, kredi kartı kullanımı açısından da zirvede olmasıyla dikkat çekiyor. Kanada aynı zamanda 250 Kanada dolarıyla temassız ödeme limitinin de en yüksek olduğu ülke.

Norveç 72,2 puanla dünya genelinde 7. sırada olasa da Avrupa’nın en nakitsiz toplumu olarak dikkat çekiyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre 15 yaş ve üstü Norveçlilerin yüzde 98’si bir debit karta sahip. Birleşik Krallık ise dünyada 11, Avrupa’da ise 4. en nakitsiz toplum olarak belirlenmiş.

Sonuçları yorumlayan Money.co.uk Kişisel Finans Uzmanı James Andrews, “Koronavirüs pandemisinden önce bile, kağıt paradan elektronik ödemelere doğru küresel bir kayma görmeye başlamıştık. Ancak Coronavirüs pandemisi kuşkusuz bunu hızlandırdı. Nakitsiz ödemeler, uluslararası seyahat tamamen yeniden başladığında hızlı ve kolay işlemlere izin verecek. Ayrıca dijital kağıt izlerinin oluşturulması vergi dolandırıcılığı ve kara para aklamanın azaltılmasına yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Araştırma: Ödemeler artık daha nakitsiz

KaynakPaymentsCardsandMobile