Bloomberg Quint yakın bir tarihte PayPal’ın bir online ödeme butonundan çok daha fazlası olmak istediğini bildirmişti. Görünüşe göre PayPal, WeChat ve AliPay gibi bir süper uygulama olmak istiyor.

Bu fikir PayPal CEO’su Dan Schulman’ın aklına 3 yıl önce WeChat’in ana şirketi Tencent Holdings’in başkanı Martin Lau ile bir akşam yemeğinde geldi. İkisi yemek yerken Schulman’ın kafasında bir resim oluşmaya başladı: Tüketiciler PayPal uygulamasına sadece çevrimiçi ödeme yapmaktan daha fazlası için gelebilirdi. Uygulama alışveriş ve finansla ilgili her şey için tek durak noktası olabilirdi.

Bloomberg Quint’in makalesi Schulman’dan alıntı yaparak devam ediyor: “Telefonlarımızda çok fazla uygulama var—eczanem, bakkalım ve sahip olduğum tüm farklı perakendeciler için bir uygulamam olamaz. Telefonumda 40 ila 50 farklı uygulama bulunduramıyorum. Şifreleri hatırlayamıyorum, her seferinde tüm bilgilerimi girmek istemiyorum. Her gün veya her hafta kullandığımız gerçekten sadece 8 ila 10 uygulama var. Bu uygulamalar süper uygulamalar dediğimiz şeye dönüşecek.

Süper Uygulama nedir?

Genellikle düşünülenin aksine bir mobil uygulamada çok sayıda farklı türde ürün ve hizmet satmak, bir uygulamayı süper bir uygulama yapmaz. Süper uygulamalar ekosistemlerdir. Çok çeşitli işlemleri gerçekleştirmeyi kolaylaştıran kapalı sistemler olarak karşımıza çıkarlar.

PayPal’ın süper uygulama olma arzusunun arkasında ise tüketicilerin ihtiyaçlarını çözmekten çok piyasadaki yoğun rekabet sebebiyle, rakiplerine karşı üstünlük kazanmak için bir adım olduğu yorumlanıyor.

Square, Shopify ve Stripe gibi rakipler, destek yeteneklerini işletmelerin değer zinciri yelpazesinde geliştirirken, PayPal’ı tablodan çıkarmakla tehdit ediyor.

Rapor: Süper Uygulamalar ile tüm fonksiyonlar tek bir yerde