Küresel bankacılık, ödeme ve alışveriş hizmeti Klarna, müşterilerin herhangi bir perakendecide, hizmeti sunmasa bile taksitli ödeme yapmalarına olanak tanıyan yeni bir alışveriş özelliğini kullanıma sundu.

BNPL, yani şimdi satın al, sonra öde hizmetiyle tanınan Klarna’nın yeni özelliği sayesinde müşteriler herhangi bir çevrimiçi perakendeciden yapabiliyor ve uygulama üzerinden ödemeleri faizsiz bir şekilde 3 taksite bölebiliyorlar.

Klarna, uygulama içi alışveriş deneyiminin “ilham ve keşiften satın alma ve iade yönetimine kadar” tüm perakende yolculuğunu kapsadığını söylüyor. Müşteriler ayrıca uygulamayı, “harcamalarını kontrol altında tutmak” için aylık bütçeler ve kişisel harcama limitleri belirlemek için de kullanabiliyor.

Uygulamanın diğer özellikler arasında, tüketicilerin ilgi alanlarına ve favori mağazalarına göre kişiselleştirilmiş istek listeleri, küratörlü içerik, fiyat düşüşü bildirimleri ve kullanıcıların favori ürünlerini nereden satın alacaklarına karar vermeleri için perakendeci listeleri de yer alıyor.

Klarna CEO’su Sebastian Siemiatkowski konuya yönelik “Klarna’da hiç kimsenin kredi kartı ücreti veya yüksek faiz ödememesi gerektiğine inanıyoruz. Yeni uygulama içi alışveriş özelliğimiz sayesinde artık ödemeleri gerekmiyor. Alışveriş yapanlar artık sorunsuz ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaratmak için Klarna uygulamasından ayrılmak zorunda kalmadan en sevdikleri perakendecilerle etkileşim kurabiliyorlar. Tek noktadan alışveriş uygulamamız, alışverişin geleceğidir, her kullanıcı için gerçekten kişiselleştirilmiş ve ısmarlama bir hizmet yaratır ve tüketicileri ürünün fiyatından daha fazlasını ödemekten kurtarır.” ifadelerini kullandı.

Klarna’nın Almanya’da Bankacılık Hizmetleri Sunması Ne Anlama Geliyor?