Üst düzey bir ABD’li mali düzenleyici olan Hester Peirce, meslektaşlarının kripto para birimlerini daha katı bir şekilde düzenleme girişimlerine karşı çıkarak bunun yatırımcıların cesaretini kırma riskini taşıdığını söyledi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) beş komisyon üyesinden biri olan Hester Peirce, Financial Times’a yaptığı açıklamada birkaç ABD düzenleyicisinin 1,5 trilyon dolarlık kripto para piyasasında daha aktif bir rol oynama yönündeki baskısından endişe duyduğunu söyledi.

Peirce konuyla ilgili olarak: “Bir düzenleyicinin ilk tepkisinin her zaman ‘Bunu ele geçirmek ve halihazırda düzenlediğim piyasalar gibi yapmak istiyorum’ olması konusunda endişeliyim. Bunun inovasyon için iyi bir şey olduğundan emin değilim.” ifadelerini kullanıyor.

Peirce daha önce bir serbest piyasa düşünce kuruluşu olan Mercatus Center’da mali düzenlemeleri araştırmış ve SEC kadrosunda avukat olarak çalışmıştı. Eski başkan Donald Trump tarafından atandıktan sonra 2018’de SEC’e katıldı.

ABD’li düzenleyiciler, dünyanın en çok işlem gören dijital varlıklarından bazılarında yaşanan yüksek dalgalanmalardan sonra kripto para birimleri konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladılar. Bu yıl bitcoin 30.000 doların biraz altından 60.000 doların üzerine çıktı ve sonra yaklaşık 33.000 dolara kadar düştü. Bu da bazı düzenleyicilerin endişelerini artırmış görünüyor. Ülkenin önde gelen üç federal banka düzenleyicisinden – Para Birimi Denetçisi, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu – yetkililer, piyasayı en iyi şekilde nasıl düzenleyebileceklerini tartışmaya başladılar.

Peirce, insanların eşler arası işlemler yapmasını zorlaştırmaya çalışılmasından endişe duyduğunu söylüyor. Düzenlemelerin hepsinin hükümet düzeyinde gerçekleşmesi gerekmediğini belirten Peirce, oldukça etkili bir öz düzenlemeye sahip olunabileceğini düşünüyor.

Düzenleyiciler Chime’ın kendini ”banka” olarak adlandırmasını istemiyor

KaynakFinancial Times