Hayatımıza mesajlaşma uygulaması olarak giren Line, Güneydoğu Asya’daki üçüncü dijital bankasını PT Bank KEB Hana Endonezya ortaklığıyla kurdu.

Yalnızca akıllı telefonlara yönelik bankanın Endonezya’daki lansmanı, Tayland ve Tayvan’daki benzer başarılı girişimleri takip ediyor. Line ve Hana Bank Indonesia arasındaki ilişki, Line’ın 2018 yılında Hana Bank Indonesia’nın yüzde 20’sini satın almasıyla başlamıştı.

Yeni banka, başlangıçta tasarruf hesapları, vadeli mevduatlar, fatura ödemeleri ve nakit çekme için Hana Bank ATM’lerine erişimi olan banka kartları dahil olmak üzere bir dizi kullanıcı dostu hizmet sunacak. Çıkarılması planlanan özellikler arasında krediler ve QR tabanlı ödemeler yer alıyor.

Line Financial Asia’nın COO’su Young Eun Kim konuyla ilgili olarak: “Bankacılık sektöründe dijital dönüşüm talebi tüm dünyada hızla artıyor. Özellikle Endonezya’da, bu pazarın benzersiz coğrafi özellikleri nedeniyle, bankacılık hizmetlerinin insanların cep telefonlarına getirilmesinin, kullanılabilirliklerini ve kolaylıklarını büyük ölçüde artıracağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Line, ilk dört ayında iki milyon kullanıcıya ulaşan Tayland’da yeni kurulan bankasının başarısını tekrarlamayı umuyor.

Ayrıca geçtiğimiz Mart ayında şirket, Japonya’da yeni bir dijital bankacılık ortak girişimine yatırım yapmak için Mizuho ile ortaklık yaptığını da duyurmuştu. Hayatına bir mesajlaşma uygulaması olarak başlayan Line’ın finans ve bankacılık alanındaki faaliyetleri hızla devam ediyor.

Mesajlaşma uygulaması Line, FinTech olma yolunda ilerliyor