Finansal hizmetler devi Stripe, çevrimiçi işletmelerin ödemeleri kabul ederken dolandırıcılığı önlemesine yardımcı olmak için yeni bir kimlik doğrulama aracı başlattı.

Stripe Identity, 30’dan fazla ülkeden kullanıcıların kimliklerini güvenli bir şekilde doğrulamak için yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) teknolojisini kullanıyor.

Pandemi nedeniyle artan çevrimiçi işlemlerle Stripe, aracın dolandırıcılık riskini azaltmaya yardımcı olacağını ve çevrimiçi işletmeler için Müşterini Tanı (KYC) uyumluluğunu basitleştireceğini umuyor.

Stripe Mühendislik Başkanı Rob Daly konuyla ilgili olarak: “İşletmeler bizden çevrimiçi olarak kimlikleri doğrulamanın kolay ve hızlı bir yolunu istiyor. Stripe Identity onlara tam olarak bunu sunuyor.

Kullanıcılar kimliklerini kanıtlamak için devlet kimliklerinin bir fotoğrafını ve ardından kimlikle eşleştirilen canlı bir selfie çeker. İşletmeler ayrıca, ek güvenlik için üçüncü taraf kayıtlarına göre kontrol edilmek üzere kullanıcılardan ek bilgileri girmelerini isteyebilir.

Kimlik doğrulama çözümü toplanan bilgileri şifreleyerek doğrudan Stripe’a gönderiyor ve kendi sunucularında yönetiyor.

Şirket, bireysel bir kullanıcı için tüm doğrulama sürecinin 15 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanabileceğini iddia ediyor.

Aracı şimdiden Discord, Peerspace ve Shippo gibi şirketler kullanmaya başladı.

Stripe 600 milyon dolar yatırım aldı

KaynakFinTech Futures