Avrupa, dijitalleştirilmiş bir Euro’nun yaratılmasına doğru ilerlerken, AB içindeki veri odaklı bir kuruluş, gizlilik ve korumaya öncelik verecek bir tasarım teklifi çağrısında bulunuyor.

Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) uygulamak için oluşturulan Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDBP), son kullanıcıların güvenini artırmak için yüksek bir gizlilik ve veri koruma standardının çok önemli olduğunu ve bunun ayırt edici bir unsur olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor. başarının önemli bir faktörünü temsil eden dijital bir euro teklifi.

Konuyla ilgili olarak yapılan resmi açıklamada kullaılan ifadeler şöyle: “Bu tür endişeler tasarım aşamasından itibaren dikkate alınmalıdır. Ayrıca EDPB, projenin tasarımından sorumlu AB organının üst düzey bir veri koruma etki değerlendirmesi yapmasını tavsiye eder. EDPB ayrıca, ECB’ye veya diğer AB kurumlarına tavsiye vermeye hazır olduğunu da belirtir.

Bir tasarım onaylandıktan sonra kullanıma sunulması muhtemelen yıllar alacak olan dijital bir euronun potansiyel lansmanı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu milletvekillerine yaptığı açıklamada: “Dijital euro’nun tasarımı, azalan nakit kullanımına bir çözüm bulmak ve banka hesabı olmayan kişilerin nakite erişimini kolaylaştırmak amacıyla 14 Temmuz’da ECB yönetim konseyi tarafından tartışılacak.” ifadelerini kullandı.

Dijital Euro için en önemli kriter gizlilik

KaynakThe Block