JPMorgan, varlık yönetimi endüstrisi için ESG (Environmental, Social and Governance) araçları sağlayıcısı olan OpenInvest’i satın aldığını açıkladı.

Andreessen Horowitz, Y Combinator, QED ve diğerlerinin sermayesiyle desteklenen OpenInvest, 2015 yılında danışmanların, müşterilerin yatırımlarının sosyal ve çevresel etkilerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaya odaklanarak kurulmuştu.

OpenInvest’in kurucu ortağı ve baş strateji sorumlusu Joshua Levin, anlaşma hakkında kullandığı ifadeler şöyle: “JP Morgan ile ortaklığımız, önde gelen ESG teknolojilerini Amerika’nın en büyük bankasıyla ve tüm Amerikan hanelerinin neredeyse yarısına ulaşma yeteneğiyle birleştiriyor.

Satın alım sonrasında OpenInvest şirket kendi markasını koruyacak ve JPMorgan’ın Özel Banka ve Varlık Yönetimi müşteri teklifine entegre edilecek.

OpenInvest satın alımı, JP Morgan Varlık Yönetimi departmanının model portföyler aracılığıyla vergi açısından akıllı yatırım stratejileri sunmaya odaklanan bir FinTech olan 55ip’yi satın almasını takip ediyor. ABD bankası, müşteriler için özelleştirilmiş değer tabanlı ve vergi açısından verimli yatırım stratejileri sağlamak için 55ip modellerini OpenInvest’in ESG yetenekleriyle birleştirmeyi planlıyor.

Anlaşmanın detayları henüz açıklanmadı.

Dünyanın en köklü bankalarından biri olan JP Morgan, müşterilerin spesifik ihtiyaçlarını daha hızlı ve pratik bir şekilde karşılamak için irili ufaklı FinTech’lerle anlaşmalar yapıyor. Bunu bir genişleme stratejisi olarak da benimseyen banka geçtiğimiz günlerde Brezilya merkezli dijital banka C6’in de yüzde 40’lık hissesini almıştı.

JP Morgan Birleşik Krallık’ta dijital banka açıyor

KaynakFinextra