Apptopia’nın verilerine göre ABD’deki ilk 10 dijital bankacılık uygulaması, 2021’in ilk yarısında 16,33 milyon defa indirildi. Bunlar arasında 6,4 milyon yüklemeyle Chime lider konumunda.

San Francisco merkezli yeni nesil banka aynı dönemde 2,7 milyon indirmeyle ikinci sırada yer alan Current’dan 2 kat daha fazla müşteri kazandı. Varo Bank ve Step ise 1 Ocak ile 30 Haziran arasındaki 6 aylık dönemde sırasıyla 1,95 milyon ve 1,94 milyon indirmeyle üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı.

COVID-19 pandemisi dijital bankacılık için büyük bir nimet oldu. Çok daha fazla kullanıcı, finansal işlemlerini kilitlenmeler arasında yürütmek için yalnızca dijital olan yeni nesil bankalara ve geleneksel kurumlarda bulunan dijital hizmetlere yöneldi. Chime ve Current gibi yeni nesil bankalar, geleneksel bankalardan günler önce hükümet destekli teşvik kontrolleriyle müşterilerinin hesaplarına fon sağlamayı başardı.

ABD pazarına girmek isteyenler

Öte yandan Apptopia’nın raporu, Avrupa merkezli dijital bankaların ABD’de pazar payı elde etmede ABD merkezli rakiplerinin gerisinde kaldığını gösteriyor. Firmanın verileri, bazıları Avrupa pazarına hakim olan birkaç denizaşırı yeni nesil bankanın girişine rağmen, yabancı rakiplerin ABD merkezli dijital bankaları yakalamak için hala gitmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor.

2019 yılında ABD’de lansmanı yapılan N26, Apptopia’ya göre 2021’in ilk yarısındaki indirme sayısında 170.000 ile 10. sırada yer aldı. Berlin merkezli dijital banka, ABD’deki genişleme çabalarına 29,9 milyon dolar yatırım yaptı ve yıl sonuna kadar başabaş durumuna ulaşmayı planladığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl ABD’de piyasaya sürülen Revolut ise 2021’in ilk yarısında indirmelerde 11. sırada yer alarak ilk 10’un arasına giremedi. Dünya çapında 15 milyon müşterisi olduğunu iddia eden Londra merkezli banka, yine de ABD pazarında yükselişe geçmiş gibi görünüyor. Şirket, Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı aracılığıyla bir bankacılık lisansı için başvurdu ve Mart ayında 50 eyalette Revolut Business hizmetini başlattı.

Apptopia’nın 2021’in ilk yarısı için hazırladığı raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sadece Dijital Banka

KaynakBanking Dive