NatWest, müşterilerin harcamalarının iklim üzerindeki etkisini azaltmasına yardımcı olmak için mobil bankacılık uygulamasına ücretsiz bir karbon ayak izi takipçisi yerleştirdi.

Ulusal lansman, 250 banka personeli ve CoGo tarafından geliştirilen özelliğin sekiz haftalık bir pilot çalışmasından sonra geldi. Uygulama, müşterilere günlük harcamalarıyla ilişkili CO2 emisyonlarını göstermesinin yanı sıra, nasıl daha çevreci olunacağına dair ipuçları ve püf noktaları ve bunu yapmak için kaynaklar sağlıyor.

NatWest denemelerin, ortalama bir kullanıcının gübreleştirme, et tüketimini azaltma veya hizmet sağlayıcıları değiştirme gibi daha az karbon kullanan davranış değişiklikleri yaparak ayda yaklaşık 11 kg CO2 emisyonu tasarrufu sağladığını gösterdiğini söylüyor.

NatWest’te bireysel bankacılık CEO’su David Lindberg bu davranışın, NatWest’in mobil uygulamayı kullanan 8 milyon müşterisi tarafından tekrarlanırsa yılda 17 milyon ağaç dikmeye eşdeğer, 1 milyar kilogramdan fazla CO2 emisyonu tasarrufu sağlayacağını söylüyor.

Lindberg konuyla ilgili olarak “Birleşik Krallık’taki birçok insanın iklim üzerindeki etkilerini azaltmak istediğini ve bir şeyi anlamlı bir şekilde değiştirebilmek için onu ölçebilmeniz gerektiğini biliyoruz. NatWest uygulamasında CoGo’nun karbon izleme konusundaki uzmanlığını kullanmamız, herkesin daha çevreci bir şekilde yaşamasını ve harcamasını kolaylaştırmak için önemli bir adım.

Yapılan açıklamaya göre NatWest kullanıcıları, önümüzdeki aylarda mobil uygulamalarının ‘harcama’ sekmesinde bu özelliğin etkinleştirildiğini görecekler.

Mastercard bankalar için karbon hesaplayıcısını tanıttı

KaynakFinextra