ABD merkezli kart sağlayıcısı Marqeta, plastik atıkların zararlarını azaltmak amacıyla yeni bir geri dönüşüm programı başlattı.

Marqeta’nın kart basım platformu artık müşterilerine yüzde 43 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış fiziksel kartlar çıkarma seçeneği sunarak plastik kartların çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olacak. Firma ayrıca plastik ayak izini daha da azaltmak için sosyal girişim rePurpose Global ile ortaklığa girdi.

Uber tarafından kısa süre önce satın alınan Latin Amerika market dağıtım platformu Cornershop, Marqeta’nın yeni geri dönüştürülmüş kartlarını çıkaran ilk müşteri olacak.

Mareta kurucusu ve CEO’su Jason Gardner konuyla ilgili olarak: “Bu, Marqeta için nihai plastik nötrlük hedefimize yönelik önemli bir adımdır. Bir şirket olarak çevrenin olumlu koruyucuları olmayı kendimize görev edinmeliyiz. Müşterilerimizin plastik ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olarak kendimizinkileri de azaltıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde iklim krizinin etkileri çok daha net bir şekilde görülmeye başladı. Buna karşı irili ufaklı birçok şirket yıllardır karbon emisyonunu azaltmak ve plastik nötrlük sağlamak gibi hedefler ediniyor. Plastik kart sağlayıcıları da bu şirketlerin başında geliyor. Marqeta bu adımıyla birlikte milyonlarca kartın çevreye yönelik olumsuz etkisini azaltmak istiyor.

Marqeta halka arz için başvuru yaptı

KaynakFinextra