Çevreye duyarlı politikaları ve hizmetleriyle bilinen ABD merkezli yeni nesil banka Aspiration, bir SPAC şirketiyle yaptığı 2,3 milyar dolarlık birleşmeyle halka açılacak.

FinTech girişimi, InterPrivate III Financial Partners Inc ile birleşmeyi ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ‘ASP’ koduyla listelenmeyi planlıyor.

Aspiration, müşterilerin mevduatlarını fosil yakıtlardan uzak tutmalarına, her kart satın alımında otomatik olarak ağaç dikmelerine ve alışveriş yapabilmeleri için iş ve kişisel ‘Gezegen ve İnsanlar’ etki puanlarını takip etmelerine yardımcı olan bir dizi bankacılık hizmeti, kredi kartı ve yatırım ürünü sunuyor.

Robert Downey Jr. ve Leonardo DiCaprio gibi ünlüler tarafından desteklenen firma, 2015’teki lansmanından bu yana 5 milyon üye kazandı ve Haziran 2021 itibariyle 100 milyon doları aşan bir gelir elde ettiğini açıkladı.

Aspiration CEO’su Andrei Cherny’nin konuya yönelik açıklaması şöyle: “Aspiration iklim kriziyle mücadele ediyor. İster insanların harcama ve tasarruf etme yöntemleri, ister işletmelerin müşterileriyle etkileşim kurma biçimleri olsun, kolay, otomatik ve güçlü hale getirerek insanların ve işletmelerin her gün yaptıkları işte sürdürülebilir etki oluşturmalarına yardımcı oluyoruz.

Sürdürülebilirliğe geçiş, muhtemelen insanlık tarihindeki en büyük ve en hızlı davranış değişikliği olacak. Aspiration, hem bireyler hem de işletmeler için bu dönüşümün güçlendirilmesinde merkezi bir role sahip.” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın, IPVF’nin güveninde tutulan 258,75 milyon dolar nakit ve 200 milyon dolarlık tamamen taahhüt edilmiş adi hisse senedi PIPE dahil olmak üzere şirkete 400 milyon doların üzerinde net nakit gelir sağlaması bekleniyor.

Yeni nesil bankalar 2020’de güçlü bir büyüme gösterdi

KaynakFinextra