Nijerya’nın önde gelen mobil ödeme hizmetlerinden birinin arkasındaki girişim olan OPay, SoftBank Vision Fund 2 liderliğindeki bir finansman turunda 400 milyon dolar topladı.

Sequoia Capital China, Redpoint China, Source Code Capital, Softbank Ventures Asia, DragonBall Capital ve 3W Capital, OPay’in yatırım turuna katılan isimler arasındaydı. OPay’in değerlemesi bu yatırımlar birlikte 2 milyar dolara yükseldi.

Norveç merkezli tüketici internet şirketi Opera’nın kuluçka programından çıkan OPay, Ağustos 2018’de acente merkezli mobil ödeme hizmetini başlatarak bankasız nüfusa sahip büyük bir pazara girmişti.

OPay’e göre şirketin teknolojisi, nakit ve diğer eski ödeme yöntemlerinin yerini alacak ve yerel yönetimlerin finansal ve bilgi güvenliğini iyileştirmesine yardımcı olacak şekilde tasarlandı.

Şirketin şu anda 300.000’den fazla acente ağı ve aylık 3 milyar dolardan fazla işlem hacmi bulunuyor. Kısa bir süre önce Mısır’a taşınan OPay Orta Doğu’da genişlemeye hazırlanıyor. OPay CEO’su Yahui Zhou, gelişmekte olan pazarların daha hızlı bir ekonomik kalkınmaya ulaşmasına yardımcı olan güç olmak istediklerini söylüyor.

Son yıllarda yeni nesil bankaların, bankacılık hizmetlerinden uzak kalan kesimlere yönelik yaptığı çalışmalar artıyor. Özellikle Afrika gibi bankasızların yoğun olduğu bölgelerde yeni nesil bankalar, insanlara bankacılık hizmetlerini en efektif şekilde ulaştırmanın yollarını arıyorlar.

Square ve Venmo teşvik ödemelerini bankasızlara ulaştıracak

KaynakBloomberg