Kara para aklanması ve terörist finansmanının önlenmesi kapsamında Alman regülatör tarafından bankalardan beklenen standartları sağlayamadığı için daha önce iki kez resmen uyarılan Berlinli FinTech N26’da sular durulmuyor.

Almanya’nın sayılı fintech unicornları arasında yer alan neobanka N26, kara paranın aklanması ve terörist finansmanının önlenmesi kapsamında alması gereken due diligence ve teknik önlemleri yerine getirmediği için BaFin tarafından Mayıs 2019 ve Mayıs 2021’de açıkça uyarılmıştı. BaFin son uyarısında N26’nın belirlenen süre içerisinde IT gözetim iş listesini gidermesi, süreç tanımları ve iş akışlarını yazılı bir hale getirmesi ve mevcut müşterilerden bir kısmın tekrardan müşteri tanımlama sürecine sokmasını ve tüm bu sebeplerle bankanın gerekli teknik ve organizasyonel deneyime sahip personel ve ekipmanı sağlamasını beklediğini kamuoyuna açıklamıştı. Mayıs ayından itibaren N26’daki süreçleri denetleyen özel bir şirket temsilcisi de bulunuyor.

Son uyarın ardından aradan geçen süreye rağmen N26’nın hala beklenen standartları sağlayamamasının BaFin’in sabrını taşırmak üzere olduğu ve BaFin’in neobankanın yeni müşteri süreçlerini durdurmayı bile göze aldığı medyadaki söylentiler arasında. Bu söylentileri kökten kazımak için fraud işlemlerine karşı aldıkları önlemlere dair bir blog yazısı yayınlayan neobanka N26, yazıda müşteri onboarding ve hesap kullanımı konusundaki kuralların sıkılaştırılacağını ve müşteri tanıma süreçlerini sektör standartlarından da yüksek bir konuma taşıdıklarını açıkladı. N26 ayrıca yönetim, risk ve yasal uyum süreçlerini güçlendirmesi için bir Chief Risk Officer (CRO) pozisyonu açıldığını belirtti.

Forbes tarafından dünyanın en iyi bankası seçilen N26’ya ait 1000’den fazla hesabın elektronik ticaret sitelerinde dolandırıcılık işlemlerinde kullanıldığı tahmin ediliyor.

N26, BaFin’ tarafından talep edilen standartları er ya da geç sağlayacak olsa da bu süreçte Almanya’daki diğer bankaların talep ettiği (ikametgâh, oturma izni) gibi koşulları sağlayamadığı için N26’yı ana hesap ya da maaş hesabı olarak tercih eden göçmen kökenliler için yeni müşteri olarak kabul edilmeme ve hesap iptali riski söz konusu. Geçen yaz şirket çalışanlarının çalışma konseyine müdahale ettiği için ekosistemi karşısına alan N26’nın kısa bir süre içerisinde yeni bir finansman turuna çıkmaya hazırlanması sebebiyle kamuoyu imajını düzeltmesi ciddi önem taşıyor.

BaFin’den AML önlemlerini sıkılaştırması için N26’ya talimat

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.